Skrb za prometno varnost otrok – preventivni projekt Pasavček

Osnovni namen projekta Pasavček je spodbuditi dosledno in pravilno uporabo otroških varnostnih sedežev in pripetost otrok med vožnjo. Slogan projekta je: »Red je vedno pas pripet«. Otroci so najbolj ogroženi v prometu kot (so)potniki v vozilih. V nemalo prometnih nesrečah utrpijo tudi najhujše posledice. Z dosledno pripetostjo otrok med vožnjo in z ustrezno nameščenostjo v otroškem varnostnem sedežu bi lahko tveganje izredno zmanjšali. Učenke in učenci 1. VIO smo preventivnem projektu Pasavček tudi v letošnjem šolskem letu pridobivali veščine povezane s prometno varnostjo otroka kot pešca in kot (so)potnika v vozilih: spoznali smo žival pasavca, osrednjo figuro projekta – lik Pasavčka, ki na prijazen način opozarja otroke: Red je vedno pas pripet! in se naučili njegovo pesmico, izdelali smo Pasavčka – lutko na palici, obešanko za vrata v stanovanju ali za avto, obesek za ključe, ogrlico: Red je vedno pas pripet! Z matematično pobarvanko Pasavček smo utrjevali osnovne računske operacije. Zelo poučna je bila dvotedenska samokontrola – kartončki: Danes smo bili med vožnjo v avtu vsi pripeti – žig Pasavčka. S Pasavčkom smo spodbujali starše k opazovanju in spremljanju vedenja njihovih otrok v prometu.  Nekaj spremljevalnih dejavnosti projekta smo uresničevali tudi na daljavo: Z ogledom videoposnetkov smo učence in starše spodbudili k pravilni in redni uporabi otroških varnostnih sedežev ter varnostnega pasu med vožnjo v avtomobilu.