POGUM

Od začetka šolskega leta 2017/2018 je Osnovna šola Draga Kobala Maribor kot ena izmed implementacijskih šol po Sloveniji vključena v projekt POGUM (PO-djetnost, Gradnik za-Upanja Mladih), ki pomeni »Krepitev kompetence podjetnosti in spodbujanje prožnega prehajanja med izobraževanjem in okoljem v osnovnih šolah« .

V projektu bomo spodbujali način razmišljanja in razumevanja podjetnosti v osnovnih šolah kot zmožnost razvijanja ustvarjalnosti, inovativnosti in proaktivnosti posameznika in skupin.
Ključna cilja javnega razpisa sta:
– razvoj, preizkušanje, implementacija, spremljanje in evalviranje celovitega modela podjetnosti v osnovni šoli in odprtega ter prožnega prehajanja med osnovno šolo in okoljem
– opolnomočenje šolajočih (učencev v osnovni šoli) in strokovnih delavcev (učiteljev, svetovalnih delavcev, drugih strokovnih delavcev, vodstvenih delavcev in ravnateljev v OŠ) s kompetenco podjetnosti.

Na naši šoli bomo sledili naslednjim ciljem in smernicam:
– razvijati kompetenco podjetnosti
– zbrati ideje učencev in jih usmerjati
– analiza šolskih prostorov in okolice z možnostjo preoblikovanja le-teh za namen nadgradnje pedagoškega procesa
– razvijanje kreativnosti in kritičnega razmišljanja
– preučitev možnosti nove uporabe degradiranih/neuporabljenih/opuščenih prostorov, ureditev, preverjanje namena nove uporabe
– “prostor vpliva na nas in mi vplivamo na prostor” praktično in teoretično preverjanje trditve, z ureditvijo prostorov šole
– preučitev prostorov okoli šole/dvorišče/igrišče/skrivališče/počivališče možne umestitve novih namenov uporabe
– vpliv prostora na uporabnike
– preoblikovanje in popestritev obstoječih prostorov skupaj z idejami učencev

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada. Skupna višina sredstev, namenjenih za izvedbo projekta, znaša 3.299.864,57 EUR. Več o projektu si lahko preberete na strani nosilca projekta Zavoda za šolstvo.